Wypadanie włosów – co mu sprzyja?

Wypadanie włosów – co mu sprzyja?

Wypadanie włosów to normalna kolej rzeczy – dziennie człowiek traci ich od 50 do 100, w zależności od pory roku. Jednak znajdowanie kłębów włosów na szczotce, ubraniu czy meblach, potrafi wprawić w zaniepokojenie. Trudno bowiem ocenić, czy to fizjologiczne zjawisko przebiega według normalnych procedur, czy też jest już oznaką tego, że w organizmie została zakłócona równowaga, a wzmożona utrata włosów jest objawem jakiejś choroby. Na wszelki wypadek zawsze dobrze jest wykonać badania diagnostyczne, by wykluczyć taką ewentualność. Aby uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania, można także udać się do trychologa, czyli specjalisty zajmującego się problemami włosów i skóry głowy.

Co wpływa na wypadanie włosów?

Co prawda obumieranie i wypadanie włosów jest zamyślonym przez naturę procesem fizjologicznym. Dzięki temu, że stare włosy w pewnym momencie wypadają, a na ich miejsce rosną nowe, ludzka prezencja ma szansę systematycznie zyskiwać pozytywne walory estetyczne. Jednak także w pełni zdrowe i młode włosy mogą wypadać, jeżeli zabraknie im właściwych składników odżywczych lub gdy regularnie oddziałują na nie szkodliwe czynniki zewnętrzne: zarówno te związane z wpływem środowiska naturalnego, jak też stosowanie męczących włosy zabiegów stylizacyjnych. Jeśli więc dieta człowieka jest uboga w witaminy, związki mineralne i inne cenne mikroelementy w postaci na przykład pierwiastków, osłabienie i obumieranie włosów będzie tego bezpośrednią konsekwencją. Aby więc zapobiegać temu niepokojącemu objawowi, jakim jest wypadanie włosów, należy przede wszystkim dbać o pełnowartościową dietę i unikać stresu, który doprowadza do wypłukiwania się z organizmu najbardziej wartościowych mikroelementów. O włosy warto dbać poprzez uregulowanie trybu życia oraz otaczanie ich czułą opieką pielęgnacyjną, czyli za pośrednictwem specjalnie do tego celu opracowanych kosmetyków. Poza tym, włosy należy także chronić przed takimi czynnikami, jak promieniowanie UV czy chlorowana woda – obecność tych czynników w letniej codzienności sprawia, że na jesieni włosy zwykle są znacznie bardziej osłabione niż o innych porach roku.

Inne konkretne rady

Poza tymi ogólnymi wskazówkami, można udzielić także bardziej sprecyzowanych porad:

  • Warto dbać o zdrowie skóry głowy – przyczyną osłabienia cebulek i mieszków włosowych, a w konsekwencji ich wypadania, są przede wszystkim stany zapalne skóry, podrażnienia i zbyt obfite wydzielanie łoju przez tutejsze gruczoły.

  • Dobrze jest nosić w miarę krótką fryzurę – włosy długie są bardziej podatne na uszkodzenia, a także na to, by zaplątać się w coś przez przypadek i zostać po prostu urwanymi.

  • Zabiegi nawilżające włosy wzmacniają je także od środka – suche i cienkie włosy są znacznie bardziej podatne na wypadanie.

  • Używając suszarki, lepiej unikać gorącego nawiewu – jak wszystkie czynniki o zbyt wysokiej temperaturze, wpływa to niekorzystnie na włosy.

Zważywszy więc, ile drobiazgów składa się na zdrowie włosów, warto przed wpadaniem w panikę przeanalizować dokładnie swój styl życia i naprawić ewentualne niedopatrzenia i wyeliminować złe nawyki.