Siwienie włosów – jak je oswoić?

Siwienie włosów – jak je oswoić?

Proces siwienia włosów jest jedną z oznak, że w ludzkim organizmie zachodzą już zaawansowane procesy starzenia. Podobnie jak pozostałe elementy ciała, także i włosy na pewnym etapie życia człowieka tracą pewne składniki, których obecność była dotąd czymś pewnym. Tylko niekiedy zmiana koloru włosów na biały jest objawem choroby. Jeśli problem choroby jest wykluczony jako przyczyna siwienia, te nieodwracalne, biologiczne zmiany nie są powodem do obaw – chyba, że jedynie tych natury estetycznej.

Trochę teorii

Ludzkie włosy zbudowane są w głównej mierze z keratyny – białka, które jest z natury koloru biało-beżowego. Fakt, że włosy ludzi młodych są ciemniejsze, spowodowany jest tym, że w tworzeniu konkretnych włosów biorą udział jeszcze barwniki, produkowane przez melanocyty. Noszą one łączną nazwę melaniny, lecz występują w dwóch postaciach: eumelaniny, która nadaje włosom ich zasadniczy ton oraz feomelaniny, która nadaje im konkretny odcień. Rozmaite stężenie i układ tych barwników są odpowiedzialne za to, jak wiele naturalnych kolorów włosów można wyodrębnić wśród ludzi. Zmniejszenie wydzielania barwników, a w konsekwencji brak ich udziału w budowaniu struktury włosa, objawia się jako siwienie. Może być ono spowodowane uzasadnionymi fizjologicznie i naturalnymi zmianami w gospodarowaniu hormonami, jednak zaburzenia hormonalne mogą mieć również inne podłoże. Za zmianę koloru włosów mogą być odpowiedzialne czynniki genetyczne lub efekty prowadzenia takiego trybu życia, który obfituje w stres i gwałtowne przeżycia emocjonalne lub przyjmowanie używek w rodzaju narkotyków.

Co począć z siwymi włosami?

Siwienie włosów jest szczególnie źle odbierane przez panie, które są przywiązane do swojego wyglądu i nie chcą, by siwizna go niweczyła i, co gorsza, sugerowała wiek. Jeśli nowy kolor włosów nie może zostać zaakceptowany, podejmuje się odpowiednie kroki, by pokryć powierzchnię włosów sztucznym barwnikiem. Istnieje wiele metod koloryzacji włosów, korzystających z różnych preparatów. Przemysł kosmetyczny dostarcza wielu specjalistycznych kosmetyków, tworzonych na drodze chemicznej syntezy konkretnych związków. Jednak panie, które nie chcą traktować swoich włosów przesadną ilością chemicznych specyfików, mogą skorzystać z metod bardziej naturalnych – właściwości barwiące ma bowiem wiele wyciągów roślinnych. Co ciekawe, istnieje także metoda, która nie polega na naprawianiu skutków siwienia, ale na zapobieganiu temu procesowi. Odsiwianie polega bowiem na dostarczeniu włosom składnika, który po utlenieniu pobudza proces wytwarzania właściwego dla włosów barwnika. Siwieniu włosów ma zapobiegać także olejek rycynowy, regularnie wcierany w ich powierzchnię.

Wbrew utartym opiniom, siwe włosy są znacznie silniejsze od włosów kolorowych: grubsze, mocniejsze, mniej wrażliwe, a także sztywniejsze. Ich pielęgnacja staje się więc łatwiejsza, choć nie można tego samego powiedzieć o stylizacji. Zyskując siwe włosy, nie trzeba zmieniać sposobu pielęgnacji na ostrożniejszy, wystarczy jedynie pamiętać o tym, by nie dopuszczać do ich przesuszenia.