Po co i jak depiluje się ciało?

Depilowanie niektórych powierzchni ciała, to znaczy pozbawianie ich widocznej warstwy owłosienia, jest w obecnych czasach jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, wpisujących się w zakres kosmetyki estetycznej. Choć biologia zaplanowała to, że ludzkie ciało pokryte jest delikatną warstwą włosków różnej grubości na niemal całym obszarze organizmu, współcześni ludzie postrzegają widoczną obecność pewnych rodzajów owłosienia jako rzecz właśnie nieestetyczną. Chcąc spełniać powszechnie przyjęte normy w tym zakresie, należy być zorientowanym w podstawowych rodzajach depilacji oraz posiadać wiedzę co do tego, których włosków wypada się pozbyć, by być postrzeganym za osobę zadbaną i elegancką. Zagadnienie depilacji dotyczy przedstawicieli obu płci, jednak panie przykładają do tego znacznie większą wagę, znajdując na ciele znacznie więcej miejsc, o które wypada w taki sposób zadbać.

Zakres damskiej depilacji

Kobiety walczące o ładny wygląd staczają systematyczną batalię z rozmaitymi rejonami ciała, na których goszczą niechciane włoski. Część z nich pojawia się w sposób całkowicie naturalny, a obecność niektórych jest oznaką zaburzeń hormonalnych. Wiele zależy także od spadku, jaki dana osoba otrzymała po swoich przodkach – intensywność owłosienia jest bowiem także w pewnym stopniu sprawą dziedziczną. Panie otaczają szczególną uwagą obszar twarzy, gdzie z pietyzmem regulują kształt brwi i pozbywają się włosków pokrywających przestrzeń między ustami a nosem. Dbając o prezencję reszty ciała, przede wszystkim depilują nogi, na całej ich długości, a także dbają o strefę okolic bikini, to znaczy usuwają włoski pokrywające wewnętrzną, górną część ud, niekiedy także dolne partie podbrzusza. Dodatkowo, panie regularnie pozbywają się owłosienia rosnącego pod pachami – to działanie ma także inne wskazania, jako że podatne na pocenie wnętrza pach to obszary intensywnego namnażania się bakterii, które są przyczynami powstawania przykrego zapachu.

Metody pozbywania się włosków

Depilacja, choć polega zawsze na pozbywaniu się pojedynczych włosków, posiada wiele odmian. Poszczególne metody usuwania owłosienia są dedykowane innym rejonom ciała, rodzajom skóry, a poza tym odpowiadają na rozmaite oczekiwania, jakie konkretni ludzie mają wobec zabiegów kosmetycznych tego rodzaju. Najpopularniejsze i najmniej kosztowne zabiegi polegają na mechanicznym wyrywaniu włosków. Pojedyncze sztuki, na przykład w rejonie twarzy, można wyskubywać pęsetą. Za pomocą żyletki czy wyposażonej w ostrze maszynki do golenia, można pozbywać się dowolnej ilości włosków z różnych rejonów ciała – ta metoda, choć najprostsza, jest jednocześnie najmniej trwała, gdyż włoski przycina się tylko, a nie usuwa. Podobne rezultaty daje stosowanie chemicznych specyfików do depilacji. Golone włosy mogą odrastać grubsze i sztywniejsze, co nie jest pożądaną okolicznością. Dlatego też opracowano wiele metod trwalszej depilacji, polegającej na wyrywaniu włosków wraz z cebulkami. Dokonuje się tego poprzez stosowanie elektrycznych depilatorów, bądź zastosowanie specjalnych, rozgrzanych substancji organicznych, wosku lub pasty cukrowej. Najtrwalszym sposobem usuwania owłosienia jest depilacja laserowa, polegająca na kierowaniu laserowej wiązki na konkretną cebulkę włosa. Ta ostatnia metoda opisywana jest jako najmniej bolesna i nieinwazyjna, ale jednocześnie jest też najbardziej kosztowna. Przed wybraniem danego sposobu depilacji warto skonsultować się nawet z dermatologiem – skórze wrażliwej mogą zaszkodzić niektóre działania, które wykonuje się w imię podniesienia jej estetycznych walorów.

Dodaj komentarz