Peeling – sposób na piękną skórę

Peeling, czyli traktowanie cery preparatami, które skutecznie usuwają z jej powierzchni martwe, złuszczone komórki naskórka oraz liczne zanieczyszczenia, to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. W zależności od kondycji i wieku cery, mogą zarówno pomóc jej w oczyszczaniu i wygładzaniu, jak też przyspieszyć procesy złuszczania i regeneracji. Skutkiem regularnego stosowania peelingów jest uzyskanie promiennej, zdrowej skóry, pozbawionej zaskórników i odznaczającej się wyrównanym kolorytem. W zależności od typu cery, wypada stosować odmienne rodzaje peelingów, czasami można uzyskać ten sam efekt, posiłkując się specjalnymi akcesoriami kosmetycznymi.

Mechaniczny czy enzymatyczny?

Najbardziej popularnym rodzajem peelingu jest tak zwany peeling mechaniczny, to znaczy substancja wyposażona w drobinki przypominające fizycznie ziarenka piasku. Wcierając w powierzchnię skóry tego rodzaju specyfik, w mechaniczny sposób ściera się to, co zawadza skórze we właściwym funkcjonowaniu. Choć rynek kosmetyczny pełen jest tego rodzaju peelingów, przeznaczonych do pielęgnacji zarówno samej twarzy, jak też całego ciała (często spotykane są także specjalne peelingi do stóp, gdzie skóra szybciej rogowacieje), nie każda cera dobrze reaguje na taki zabieg. Właściciele skóry suchej i wrażliwej nie powinni narażać swojej cery na ryzyko podrażnienia. To właśnie z myślą o nich opracowano specjalistyczne peelingi enzymatyczne, to znaczy takie, które są pozbawione dodatkowych drobinek i nie wymagają wcierania w skórę. Jego działanie opiera się na oddziaływaniu enzymów roślinnych, papainy i bromelainy, które w nieinwazyjny sposób oddzielają obumarły naskórek od powierzchni twarzy. Preparat tego rodzaju nakłada się podobnie jak maseczkę pielęgnacyjną: umieszczając dość grubą warstwę specyfiku na powierzchni skóry i delikatnie zmywając ją po odczekaniu określonego czasu.

Pewnego rodzaju alternatywą dla kosmetycznego peelingu, który powinno się stosować raczej kilka razy w tygodniu, jest codzienne używanie szczoteczki do mycia twarzy. Dzięki takiemu bardziej zdecydowanemu oczyszczaniu, możliwe jest nie tylko zminimalizowanie ryzyka pojawienia się zaskórników, ale również poprawienie krążenia krwi, co również pobudza komórki skóry do pracy i w rezultacie wpływa zbawiennie na kondycję cery. Ponownie jednak wypada przestrzec przed takim zabiegiem tych, których skóra jest wrażliwa lub sucha – to rozwiązanie może tylko pogorszyć kondycję cery i wywołać przykre konsekwencje w postaci jej zaczerwienienia i bolesności.

Dodaj komentarz