Ochrona skóry zimą

Ochrona skóry zimą

Zima to ciężka pora roku dla naszego organizmu. Jesteśmy narażeni na zmienne warunki i to nie ułatwia sprawy.
Ochrona skóry również wymaga w tym okresie dużej uwagi.
Jakie kosmetyki stosować?
Jeśli nie zauważamy niepokojących zmian na swojej skórze, nie musimy od razu zmieniać całej kosmetyczki na porę zimową. Skóra pod wpływem mrozu i wiatru staje się sucha i szorstka, najważniejszy więc zimą jest dobry krem.  Preparat do mycia twarzy powinien mieć delikatną konsystencję mleczka lub żelu, dlatego, że zwykłe mydło w kostce jeszcze bardziej wysusza skórę. To tyczy się nie tylko pory zimowej.
Twarz najlepiej oczyszczać płynem micelarnym, który ma kilka funkcji, nie wysusza przy tym skóry i nie powoduje podrażnień. Również warty polecenia na każdą porę roku.
Krem jaki zimą należy stosować musi być, co ważne z filtrem przeciwsłonecznym, dlatego, że zimą bardziej niż latem jesteśmy narażeni na działanie szkodliwych promieni UV.
W skład kremów powinny wchodzić: cholesterol, kwasy tłuszczowe, woski. Te substancje tworzą warstwę ochronną na skórze, zapobiegającą działaniu mrozu czy wiatru.
Kremy należy więc stosować tłuste i półtłuste. Trzeba pamiętać, aby zimą zrezygnować z kremów intensywnie nawilżających, gdyż ich warstwa może zamarznąć na skórze, dodatkowo ją uszkadzając.
Po prysznicu i kąpieli nie możemy zapominać o nawilżeniu całego ciała balsamem lub olejkiem. Dodatkowo kąpiele zimą powinny być krótkie i nie w bardzo gorącej wodzie aby dodatkowo nie przesuszyć ciała.
O usta musimy dbać w tę porę roku bardzo mocno, ponieważ sami odczujemy zaniedbanie na skórze warg w postaci pęcherzyków, pieczenia, suchej skóry wokół ust.
Najlepiej stosować więc balsamy, nakładać grube warstwy, pamiętając przy tym, żeby smarować usta zawsze przed wyjściem na dwór.
Dłonie przed wyjściem i po każdym umyciu należy smarować kremem. Tak samo stopy- przed pójściem spać posmarować kremem nawilżającym lub  możemy smarować je kremami nawilżająco- rozgrzewającymi.
Jakich kosmetyków zimą unikać?
Oprócz kremów intensywnie nawilżających, o czym była wyżej mowa, należy zimową porą unikać:
Kamfory, mentolu, kremów perfumowanych. Tworzą one na skórze warstwę ściągająca, usuwa się je ciężko i niszczą tym samym naskórek.
Jakie zabiegi można wykonywać zimą?
Zima jest to bardzo dobry czas na zabiegi kosmetyczne. Laser, peeling, mezoterapia- normalizują procesy zachodzące w skórze, wygładzają ją, wywierają korzystny wpływ na naskórek.
Jak zadbać zimą o włosy?
Włosy obok skóry też ciężko przechodzą zimowy okres. Czapka jest podstawowym elementem dbania o włosy. Cebulki włosowe od zimna i mrozu uszkadzają się, co może powodować wypadanie włosów. Po myciu włosów, podczas którego obowiązkowo pamiętamy o odżywce, staramy się ograniczać suszenie ich. Zimą powietrze jest samo w sobie bardzo suche w pomieszczeniach, ogrzewanie samochodów, itd. przyspiesza proces niszczenia włosów. Zima to dobry czas na używanie olejów do pielęgnacji włosów.
Co najważniejsze- nie myjmy włosów przed samym wyjściem! Dbajmy o nasze zdrowie.
Pamiętajmy, że na bardzo wysuszoną skórę trzeba sięgnąć po preparaty apteczne. Zaniedbanie tej kwestii zimą da się we znaki w innych porach roku.