Dlaczego skóra jest sucha?

Nie jest tajemnicą, że istnieje kilka typów cery, z których każda wymaga innego rodzaju pielęgnacji. Sam fakt zróżnicowania rodzajów skóry na normalną, tłustą, mieszaną i suchą jest postrzegany jako coś niemal oczywistego, ale właściciele poszczególnych cer często nie zastanawiają się nad przyczynami takiego stanu rzeczy i przyjmują to jako coś oczywistego. Tymczasem typ skóry może mówić wiele o wewnętrznej równowadze organizmu, a nawet ostrzegać przed przewlekłymi chorobami.

Wymagająca troski sucha skóra

Dermatolodzy tłumaczą specyfikę suchej skóry przede wszystkim tym, że nie potrafi ona zatrzymywać wody w swoim wnętrzu: zbyt szybko ją traci, przez co staje się szorstka, drażliwa i podatna na podrażnienia. Dzieje się tak, ponieważ w głębszych partiach skóry nie występuje wystarczająca ilość naturalnych lipidów, czyli przede wszystkim kwasów tłuszczowych, które stanowią naturalną barierę ochronną skóry. Taki stan rzeczy może być uwarunkowany genetycznie, bądź być konsekwencją prowadzonego przez daną osobę stylu życia. Nie dostarczając skórze wymaganej przez nią ilości nawilżenia lub przyjmując leki czy kosmetyki, które doprowadzają do zbyt szybkiej utraty wody, a nawet pijąc zbyt mało dobrze nawadniających ciało płynów, można bardzo szybko samemu doprowadzić do posiadania skóry suchej. Wiedząc, że ma się skórę o dość wysokich wymaganiach pielęgnacyjnych, wypada szczególnie chronić ją podczas panowania skrajnych warunków atmosferycznych, gdyż inaczej można jeszcze zaostrzyć zły stan cery. Kluczowy dla jej złej kondycji niedobór lipidów należy samodzielnie uzupełniać, poprzez używanie stosownych preparatów natłuszczających, ale można sobie pomóc także wprowadzając gruntowną zmianę do przyzwyczajeń żywieniowych, zwiększając ilość pitej wody i spożywanych owoców i warzyw. Niekiedy jednak wszystkie te zabiegi zdają się pomagać tylko w niewielkim stopniu – wówczas należy upewnić się, czy sucha skóra nie jest sygnałem alarmowym, wysyłanym przez zaczynający chorować organizm.

Ostrzeżenia przed chorobami

Podstawowym problemem, jaki należy wziąć pod uwagę, obserwując niepokojąco suchą skórę, jest stan odwodnienia organizmu, który może być wywołany na przykład przez zaburzenia w pracy nerek. Jednak nie tylko ilość wody w organizmie decyduje o właściwym poziomie nawilżenia skóry – równie ważna jest zrównoważona gospodarka hormonalna. Błędy w jej funkcjonowaniu oznaczają zwykle pojawienie się problemów z tarczycą, gruczołem, który wytwarza hormony i reguluje ich ilość w organizmie. Sucha skóra może być wówczas spowodowana niedoborem tyroksyny i trójjodotyroniny. Podejrzeń można nabrać zwłaszcza wtedy, gdy suchej, ziemistej i pociemniałej miejscami skórze towarzyszy przewlekłe uczucie zmęczenia i problemy z utrzymaniem stabilnej masy ciała. Podobne objawy daje jeszcze inna, trudna do zdiagnozowania choroba – cukrzyca. Chorzy cierpiący na nią zmagają się z nad wyraz cienkim, podatnym na uszkodzenia naskórkiem, a znaczącym sygnałem ostrzegawczym jest rogowacenie i głębokie pękanie skóry stóp, zwłaszcza pięt. Niekiedy jednak sucha skóra to zasadniczy objaw trudnych problemów dermatologicznych: łuszczycy lub atopowego zapalenia skóry. Charakterystycznym objawem, ujawniającym się wskutek ich przebiegu jest jednak także uporczywe swędzenie skóry, jej obfite łuszczenie się i odpadanie. Przy AZS objawy te wzmagają się podczas kontaktu chorego z drażniącym czynnikami, którymi mogą być różnego rodzaju alergeny, substancje chemiczne, a nawet napięcie nerwowe, jeden ze skutków odczuwania stresu.

Dodaj komentarz