Dlaczego farbuje się włosy?

Zmienianie koloru włosów to znany od wielu wieków sposób na dosyć radykalne odmienienie własnego wyglądu. Do podjęcia tego rodzaju działania mogą skłonić różne pobudki, jednak efektem udoskonalenia własnej prezencji jest zazwyczaj uzyskanie lepszego samopoczucia i większej pewności siebie. Jednak podczas gdy młodzi ludzie w koloryzacji włosów dostrzegają kolejny zabieg upiększający, dający możliwość odmienienia własnego wyglądu lub nadania mu bardziej interesującego wyrazu, osoby w średnim wieku korzystają z tego rodzaju kosmetycznych możliwości po to, by ukryć zwiększające się ilości siwych włosów.

Zabawa kolorami

Do farbowania włosów przeznaczone są rozmaite preparaty, oparte w mniejszym lub większym stopniu na substancjach chemicznych. Ich zadaniem jest bądź nadanie włosom konkretnego koloru, bądź jedynie rozjaśnienie ich lub przyciemnienie. W zależności od osobistych, estetycznych upodobań, można od podobnych zabiegów oczekiwać drobnych lub rzucających się w oczy zmian. Młodzi ludzie nie boją się eksperymentować z najbardziej niezwykłymi kolorami, pragnąc prezentować się jak najbardziej oryginalnie – nietrudno przeoczyć młodych z włosami w kolorach fioletu, różu czy turkusa. Interesującym trendem jest także sztuczne tworzenie siwych pasm na młodych włosach. Starsi, zmagający się z niechcianym blaknięciem włosów, przeżywają z kolei rozterki związane z wyborem idealnej farby, która sprawi że włosy odzyskają swoją naturalną barwę. Zadanie to jest niestety dosyć trudne, jako że trzeba zawsze brać pod uwagę to, że dany specyfik łączy się z konkretnym odcieniem włosów, czasem efekty niełatwo jest przewidzieć i wypada po prostu uzbroić się w cierpliwość podczas podejmowania kolejnych prób.

W salonie czy w domu?

Większość osób, zwłaszcza tych, którym zależy na nienagannym wyglądzie, woli powierzyć zadanie farbowania włosów specjalistom. Jest to bowiem jedna z podstawowych usług, jakie świadczą swoim klientom salony fryzjerskie. Co więcej, spotkanie ze specjalistą jest także okazją do skonsultowania z nim własnych zamierzeń. Jednak dla tych, którym farbowanie włosów jawi się jako zajęcie nietrudne lub okazja do zabawy z własnym wizerunkiem, mają do dyspozycji gotowe zestawy do koloryzacji, sprzedawane w drogeriach i sklepach kosmetycznych. Z kolei miłośnicy zdrowego stylu życia, którzy nie chcą czynić farbowania włosów okazją do korzystania z chemicznych preparatów, chętnie stosują płukanki roślinne. Naturalne metody wpływania na barwę włosów są nieco mnie trwałe, ale niekiedy jest to zaletą – jeśli odmiana ma być jedynie kwestią pewnego okresu czasu.

Dodaj komentarz