Dbamy zimą o stopy

Dbamy zimą o stopy

Wprawdzie właśnie borykamy się z ogromnymi upałami, ale nim się obejrzymy, a za oknem zrobi się szaro, ponuro i zimno. Prędzej czy później zawita do nas jesień, a po niej przyjdzie kolej także na zimę.

Dlaczego konieczna szczególna pielęgnacja?

Zima to czas, kiedy nasze stopy pozbawione są dostępu powietrza. Do tego uciskają je rajstopy, często grube skarpety, które jeszcze bardziej pogarszają ich kondycję. Z całą pewnością w tym okresie nie sprawdzi się zwykła pielęgnacja, którą stosowaliśmy w okresie letnim.

Zmieniajmy w pracy buty

Dobrą praktyką jest noszenie ze sobą do pracy obuwia na zmianę. Nie powinniśmy spędzać całego dnia pracy w ciężkich zimowych butach, w których nasze stopy będą się silnie pocić. Stąd już bowiem tylko krok do rozmiękania skóry, która stanie się o wiele bardziej podatna na zakażenie grzybicą. Warto również pamiętać, że takie nieustanne ogrzewanie stóp sprawia, że naskórek na piętach staje się coraz grubszy, a stopy po prostu przestają ładnie wyglądać.

Krócej obcinajmy paznokcie

Nie należy tego robić zbyt krótko, ale z całą pewnością zimą paznokcie u stóp muszą być obcięte krócej. Pod żadnym pozorem nie powinny bowiem dotykać butów. Dzięki temu nie będą nam wrastać. Ważne jednak, by nie obcinać ich również zbyt krótko. Obcięte zbyt blisko palca stanowią doskonałą drogę dla chorób grzybowych.

Czy należy zmiękczać i nawilżać?

Wiele osób uważa, że skoro zimą naszych stóp nie widać, to nie trzeba stosować kremów zmiękczających i nawilżających naskórek. Tymczasem trzeba pamiętać, że sezon zimowy nie tylko nie zwalnia nas z pielęgnacji, ale wręcz wymusza na nas jeszcze bardziej intensywną. Dobrą praktyką jest moczenie stóp przynajmniej raz w tygodniu w wodzie z dodatkiem soli o działaniu zmiękczającym. Jeżeli nie mamy takiej, możemy bez obaw sięgnąć po zwykłą sól kuchenną, którą każdy z nas ma w domu. Nie wolno zapominać również o peelingu i smarowaniu stóp kremem nawilżającym i odżywczym. Dzięki takim zabiegom nasze stopy będą idealnie przygotowane na nadejście kolejnego sezonu letniego.

Warto wybierać środki przeciwgrzybicze

Pielęgnując stopy, warto stawiać na te środki, które zawierają substancje o działaniu przeciwgrzybiczym. Tyczy się to zarówno kremów pielęgnacyjnych, jak i dezodorantów i zasypek. Po te ostatnie produktu powinny sięgać w szczególności osoby, które mają skłonność do nadmiernej potliwości stóp. Ich regularne stosowanie nie tylko ograniczy pocenie, ale również zminimalizuje ryzyko powstania choroby grzybowej. Samo jednak spryskanie czy posmarowanie stóp nie wystarczy. Koniecznie trzeba regularnie prać buty, a ich wnętrze spryskiwać także środkiem o takim samym działaniu. Dzięki temu będziemy działać wszechstronnie, a nasze stopy będą pod najlepszą opieką.

Ważna regularność

Aby pielęgnacja stóp przyniosła oczekiwane efekty, należy pamiętać o regularności. Tylko wtedy możemy oczekiwać, że nasze stopy staną się idealnie gładkie, miękkie i będą pozbawione zgrubień i pęknięć. Najlepiej postawić więc na pielęgnację codzienną, która przecież nie zajmie nam zbyt wiele czasu.